Nuorodos

2010 m. balandžio mėn.
P A T K P Š S
« Lap   Geg »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategorijos

Drauge su skautais

Balandžio 24-oji

Panevėžio Skautų buvome pakviesti dalyvauti jų šventėje „Skautų pavasario šventė – JURGINĖS“. Šiais metais jos vyko mūsų gimtame mieste – Panevėžyje. Skautai susirinko iš visos Lietuvos, na, o mum reikėto parengti vieną punktą orientacinėse varžybose. Pagalvoję, nusprendėmė skautus pasitikti ir užduotį duoti prie Panevėžio miesto tremtinių antkapių sienos.

Taigi, ir susiję kažkas turėjo būti su tai. Mūsų pasakojimas buvo štai toks:

Panevėžio miestas ir apskritis pirmuoju sovietmečiu ir nacių-sovietų karo pradžioje skaudžiai nukentėjo nuo sovietinio teroro. Trėmimai Panevėžio meiste, kaip ir visoje Lietuvos teritorijoje, prasidėjo 1941 m. Birželio 14 dieną (naktį). Suimtieji vežimais arba mašinomis buvo vežami į Panevėžio geležinkelio stotį. Trėmimams pasitelkta daug pareigūnų ir vadinamojo partinio aktyvo.

Dažniausiai šeimą išvešdavo per pusvalandį – kartais ir net greičiau. Kai kuriems dar leisdavo su savimi ką nors pasiimti, bet dažnai išvešdavo kaip stovi. Kaip jau žinote, trėmė visus: senelius, kudikius, neščias moteris ir ligonius. Gyvūliniuose vagonuose į tolimiausius SSRS užkampius.

Labiausiai kentėjo mūsų tautos žiedas – Nepriklausomos tarpukario Lietuvos šviesuomenė: mokytojai, kariškiai, politikai ir policininkai, įvairių  organizacijų (ir jaunimo) nariai. Per pačius pirmuosius trėmimus iš mūsų miesto buvo ištremta ir suimta apie 600 žmonių.

Nepraėjus nei mėnesiui Panevėžys patyrė tikrą valkatų bolševikų veidą: įvykdytos dvi žiaurios, beprasmės žudynės. 1941 m. Birželio 25 d. prie Panevėžio cukraus fabriko sušaudyta 19 visiškai nekaltų žmonių. Kitą dieną NKVD štabo rusyje žiauriai nukanti ligoninės gydytojai: Antanas Gudonis, Stasys Mačiulis, gailestingoji sesuo Zinaida Kanevičienė ir garsus tarpukario Lietuvos gydytojas Juozas Žemgulys, kuriam gyvam buvo išplėšta širdis.

Susirinkusieji turėjo atidžiai mūsų klausyti, nes po to sekė užduotis, kur be faktų neišsiversi. Taigi, pasiklausę skautai turėjo sudėlioti dėlionė iš faktų. Buvo duotos dėlionės dalys su sumaišytais gerais ir blogais faktais. Atrinkę 9 teisingas dalis, gaunama dėlionė, kurioje – paveiklas iš tremtinių gyvenimo. Jei teiginiai atrinkti neteisingai – už kiekvieną neteisingą dalelę po 10 tupčiukų.

Pro mus praėjo 6 ar 7 skautų grupės, sušalome, bet užtat buvo smagu ne tik mums, bet ir dalyviams. Štai, vienos dalyvės žinutė:

Buvau vakar skautų šventėj Panevėžy ir labai patiko jūsų sąjungos veikla ir punktas. :)

Tai ir yra geriausias atpildas.

Gytis

Rašyk komentarą