Nuorodos

2014 m. rugpjūčio mėn.
P A T K P Š S
« Lie   Rgs »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategorijos

Vilkas vaivorykštinės pandos kailyje!

Vilkas pandos kailyjeJei gatvėje sutikote mielą padarėlį, kuris dar ir šokoladą dalija – veikiausiai, tai projektas Myliu panda. Šio projekto metu Panda persirengęs žmogus vaikšto didmiesčių gatvėmis ir su visais glėbesčiuojasi, dalyvauja akcijose jaunimo centruose. Visur kalbama apie meilę, draugiškumą, atvirumą kitiems. Viskas miela ir gražu… Tačiau šis projektas turi ir tamsiąją pusę. Deklaruojama šio projekto esmė yra skleisti tolerancija ir naikinti neapykantą lietuvių tarpe (ir veikiausiai būtent jaunimo tarpe, užkariauk jaunimo protus ir valdysi ateitį). Pandos simbolis pasirinktas ne be reikalo: ji juoda, balta ir dar azijietė, tikras anti-rasizmo simbolis. Bendrąja prasme anti-rasizmas yra gerai, tačiau, kaip ir absoliuti dauguma tokių projektų, tai yra veikiau ne kova už žmogaus teises, bet subtili propaganda.

Panda dalina apsikabinimusProjekto autoriai nemažai kalba apie rasizmą Lietuvoje, siūlo su juo kovoti. Čia ir iškyla šio projekto kontraversiškumas. Ar Lietuvoje egzistuoja rasizmas? Vienareikšmiško atsakymo nėra, visada egzistuos pavieniai rasistai, tačiau Lietuvoje, tai mikroskopinio dydžio problema neverta aptarimo. Plačiojoje lietuvių visuomenėje labai galimai egzistuoja neigiamas nustatymas imigrantų atžvilgiu, bet tai dar savaime nereiškia rasizmo. Tai gali reikšti neigiamą požiūrį į imigraciją abstrakčiąja prasme. Jei lietuvis darbdavys atsisako samdyti juodaodį, tai dar nėra rasizmas savaime. Galbūt darbdavys yra prieš imigraciją ir nenori jos remti. Kitokiomis aplinkybėmis tie patys žmonės gal net galėtų būti draugais. Kitaip tariant neigiamas nusistatymas imigrantų atžvilgiu, neturi būti suasmeninamas, kaip tiesmuko rasizmo aktas – aš jo nemėgstu dėl kitokios spalvos, o gali būti grindžiamas politinėmis pažiūromis, kurios laiduoja anti-imigracines nuostatas. Tarp rasizmo ir neigiamo požiūrio į imigraciją (kartu ir imigrantus) yra nemažas skirtumas.

Tad jei Lietuvoje rasizmo problema neaktuali, kas čia vyksta? Projektas Myliu panda kuria tik vieno teisingo požiūrio situaciją, kai tu arba myli panda, esi draugiškas visiems ir mielai priimi imigrantus Lietuvoje arba esi keistuolis rasistas, kuriam nepatinka mieli gyvūnėliai ir šiek tiek kitokie žmonės. Kovoti su rasizmu, kurio Lietuvoje iš esmės nėra, reiškia praplėsti rasizmo sąvoka iki kitokios nuomonės, iki to kas be abejo egzistuoja Lietuvoje.

Londono riaušės

Londono riaušės

Panda siūlo džiaugtis šia minute, vertinti paprastus momentus, apsikabinimus. Tai smagu ir šaunu. Bet tuo pačiu tai yra apsimetimas, kad viskas yra gerai kai taip nėra. Projekto iniciatoriai nenori, kad plačioji visuomenė žinotų multi-kultūrinės visuomenės padarinius, jie mieliau viską, kas jiems nepatinka paslėps skrynioje, ant jos užrašys rasizmas ir kur nors paslėps, visi argumentai prieš imigraciją taps rasizmu ir triumfuos radikalus liberalizmas. O išgirsti tikrai yra ką: Londono mokyklose baltaodžių vaikų mažiau, nei imigrantų, populiariausias naujagimio vardas visoje Jungtinėje Karalystėje – Muhamedas, o dėl moterų teisių pamišusioje Švedijoje prievartavimo nusikaltimų dešimtkart daugiau negu Lietuvoje! Tai eiliniai enciklopediniai faktai, kurių tikslumą gal ir būtų galima kvestionuoti, bet tendencija aiški. Jei minėti faktai jūsų nešokiruoja, tai dėmesį turėtų atkreipti nacionalizmo atgimimas Europoje. Nesvarbu iš kurios varpinės žiūrite liberalų ar nacionalistų masinė imigracija į Europą turėjo neigiamų pasekmių, iššaukė dar neregėtus etninius konfliktus, kuriuos karūnuoja Londono ar Paryžiaus riaušės, bet hey! Pažiūrėkite į mielą pandą, užkąskite šokolado, džiaukitės šiuo momentu ir būkite tolerantiški! Jūs juk nenorite būti keistuoliais.

Tiesiog įsivaizduokite situaciją, kai kas nors atsisakytų priimti šokoladą iš pandos, nes yra prieš imigraciją į Lietuvą ir turi neigiamą požiūrį į imigrantus, be abejo į tokį žmogų būtų pažiūrėta kreivai, tam reikėtų valios ir tvirtų politinių pažiūrų. Didžioji dalis jaunimo tiesiog plaukia pasroviui, dalyvauja projektuose ar akcijose, kurios jiems atrodo smagios.

Akcija „Myliu pandą“ jaunimo centre Zarasuose

Todėl Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga nemyli pandos. Tai yra patrauklios formos projektas, kuriuo siekiama formuoti įvaizdį, kad atvykimas ir gyvenimas Lietuvoje yra asmens pasirinkimo laisvė, kurios negalima kvestionuoti ir, nepamirškime svarbiausio, tai žmogaus teisė – šių laikų šventoji karvė. Reikia ar nereikia Lietuvai imigrantų, tai yra mūsų, kaip tautos apsisprendimas, be abejo tai yra diskutuotinas klausimas, tačiau tai ir reikėtų pabrėžti, neigiamas nusistatymas imigracijos atžvilgiu dar nėra rasizmas, tai yra nuomonė ir požiūris. Veikiausiai, augant Lietuvos ekonomikai ir imigrantų skaičiui tokių akcijų bus dar daug, tačiau visada būsime ir mes ir su mielu noru priminsime, kad yra ir kita pozicija.

Komentarai

Jonas
rugpjūčio 20, 2014 10:28 pm

Šiaip Lietuvoje imigrantų praktiškai nėra, jei yra, tik pavieniai atveja. Šimtus kartų daugiau pačių lietuvių yra tapę imigrantais kitose šalyse. Pastaroji problema kur kas svarbesnė.

antiPANDA
rugpjūčio 29, 2014 5:52 pm

Man LR Konstucija yra aukščiau visokio plauko teisių ir laisvių.

Rašyk komentarą